Tábor Bobří stopy Trója (14.-26. 7. 2008 př. n. l.)
Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníTřicátý pátý tábor Bobří stopy je již minulostí. Třináct dní táboření na břehu rybníka Kuchyně uteklo rychle jako voda v Sázavě. Jestli vás zajímá, co všechno prožily skupinky Athéňanů, Argonautů a Žlutých gumových kachniček, jak dopadl běh do Marathónu, zdali našli opovážliví řečtí smrtelníci cestu z Minotaurova bludiště a také kdo nakonec dosáhl jako první hory Olympu, určitě si nenechejte ujít následující reportáž!
Vedení: Rolfeus, Sokisteas, Margidita, Luciloppe, Želvilides
Athéňané: Kawionna, Matindres, Vánočkarus, Anakilles, Danforrides
Argonauti: Kačitída, Přemorakis, Kubikulos, Ohňostrois, Bafoneris,
Kachničky: Petropragos, Topikuros, Cipolemros, Daviferdes, Poldopulos
Již patnáctým rokem se na legendárním tábořišti nedaleko obce Pikárec, uskutečnil další z táborů Bobří stopy. Tématem bylo tentokráte starověké Řecko a tábor nesl hlavičku „Trója“. Již druhý večer napověděl, co se vlastně bude dít. Skupinky již za úplné tmy postupně hledaly cestu k hoře Olympu, kde se za svitu svíček a loučí střetly tváří tvář božskému Panteonu. Zde odevzdaly bohům vlastnoručně zhotovený dar a mimo jiné se dozvěděly co je vše čeká, jaké budou muset překonat překážky a každý z táborníků řekl, jakou vlastnost by na sobě chtěl nejen během tábora vylepšit, či pozměnit.
Jednou činností, kterou muselo řecké obyvatelstvo dělat, bylo každé ráno dovážet z nedaleké obce Pikáros zásoby potravin a vzácné vody ze studánky. Pro chladné večery, nebo také pro přípravu teplých pokrmů, bylo zapotřebí obstarat zásoby dřeva. Kdo neměl silné paže, pevnou vůli, vytrvalost a trpělivost – jako by nebyl!!! V noci bylo potřeba hlídat nejen vlajku, ale i zásoby potravin před proradnými Peršany, kteří mohli znenadání dorazit ze svého přístavu v Kněžipyrakos. Doslova legendy kolovaly mezi táborníky o Čápikolusovi z Adastoliki, který tuze rád požíral jako obr trpaslíky, řeckou pochoutku tatrankos arašídos. Za vše mluví zápis z táborové kroniky:Rolf nás též poučil, jak se chovat na hlídce a řekl, že nás určitě někdy přepadne Čáp, který sice vypadá jako hodný vousatý strejda, ale ve skutečnosti je to Robokop s nejspíš si s vlajkou odnese celý stožár a jedno týpko navíc….
Celotáborová hra spočívala v tom, že skupinky za získané body dostávaly perly, které potom mohly v dražbě směňovat za území na mapě Řecka. A tak se každý den strhával jeden kupecký souboj za druhým. O Spartu, Théby, Athény, Delfy a hlavně o nejdůležitější strategické místo – o Tróju. Získat body nebylo někdy však vůbec jednoduché. Lučištníci museli prokázat svoji přesnost při střelbě z luku. Nevidomá skupinka zase musela hledat cestu ven z bludiště, přičemž střetnutí s Minotaurem mohlo znamenat i smrt! Nebezpečná byla i noční cesta do podsvětí, kdy v cestě k převozníku Cháronovi stály ještě sedmihlavé saně Harpie, či divoký kanec. Doslova famozním představením bylo ztvárnění báje Daidalos a Ikaros… myslím že místo komentáře postačí shlédnutí videa…
V pátek 18. července jsme se vydali na jednodenní výlet do Nového Města na Moravě, kde se uskutečnila velká pátrací hra v okolí náměstí, zámku a v přilehlých křivolakých uličkách. Skupinky měly za úkol zodpovědět 32 zapeklitých otázek, jako například: Čí parte visí v průjezdu u pohřební služby? Kolik stojí pánské černé farmářky u Slámů? Nebo kolik stojí kilo broskví v zelenině u Zajíčků? Zpět nás autobus zavezl do obce Radešín, ze které jsme si přes Bobrůvku udělali pěknou letní procházku zpět k tee-peem na břehu rybníka Kuchyňikis.
Nedělní program připadl Olympijským hrám a k vidění bylo hned deset disciplín. Soutěž ve sbírání smůly na fakule, ringo, lodě, štafeta, disk, luk, šachy, marathón, fotbal a trojskok. Prestižní soutěží se stal zejména běh do bájného Marathónu. Na stupínku vítězů skončil nečekaně i nejmladší táborník Daviferdes. První místo získal Kubikulos, stříbro připadlo Petropragovi. V desetiboji nakonec nejvíce bodů nasbírali Argonauti!
A jak na tom byla táborová kuchyně??? Kdo neochutnal Těstoviny ala Afrodita, Herkulesův šleh, Gyros Kerberos, Apollonovu bagetu, Poseidonův pečínek, Ledové Té Achilles, nebo také Dionýsův citronový nektat, ať vezme kapesník a utře slzu.
Závěrečka: Ve čtvrtek 24. července jsme se vydali autobusem do zastávky Tři Studně, ze které se skupinky, každá startujíc podle umístění v celotáborové hře, vydaly na závěrečku. Cesta vedla kolem rybníka Mechlomastnos a dále k hoře Paseckiri, kde čekala na poutníky bohyně Artemis. Nelehký úkol čekal o pět kilometrů dále směrem na sever. Na vrcholu Dratenikiri totiž byla Medúza, kterou bych nechtěl potkat ani v latrínovém lese, natož v deštivých strašidelných horách. Následovala poslední etapa u hory Lisickiriki, kde bylo úkolem za pomoci nadzvukového disku překonat skálu. Jako první pod horou Olymp stanuli Argonauti, kde se za bouřícího větru a nelítostných a studených dešťových kapek setkali s Diem. Snad o minutu později dorazili Athéňané a během dalších 5 minut byli na vrcholu i Kachničky. Poté nás čekal nocleh v Želvilidově doupěti u břehu neznámého rybníka, kde jsme si pochutnali na specialitě řecké kuchyně salámos junioros.
Ráno putujeme do Fryšavy, poté do tří Studní, Nového Města a do Bobrové. Zde jsme se užili koupel v místním rybníčku a poté cestou potkáváme i slavného herce z Los Brňos Miroslavose Donutilose, nesoucího si v náručí pár hříbků na smaženici. Večer při slavnostním táboráku obdržel každý na památku camrátko a také náhrdelník nesmrtelnosti. Do toho již na struny svého zvučícího dřeva brnkala bohyně Margidíta táborovou hymnu „Za sebou“… Ano a v neděli, nebo v sobotu, se všechno končí, je čas soumraků… a určitě zas pošlapem spolu dál a zas bude příští rok píseň znít!!!
Na závěr patří poděkování všem, kteří pomohli na stavěčce, při hlídání tábořiště, všem kteří se přičinili o to, aby tábor proběhl bez problémů, vše klapalo jak má. Díky Dvojko, Luďku, Štefi, Láďo, Dudlo, Miloši, Sharpe, Čmeldo… Díky vedení tábora i účastníkům, díky kaprům i kačenám v rybníku, díky králíčku, že jsi nám nesnědl hangár, díky ovečko že jsi nám nesežrala Topika… díky a snad jsem na nikoho nezapomněl…
Táborová fotogalerie: http://zelvaa.rajce.idnes.cz/Pikarec_2008/
Vítězem leteckého dne NATO se stalo japonské kamikaze v podání Kawi
Druhé místo v soutěži obsadil torpédoborec Kuba, s rozpětím křídel 5 metrů
A konečně je tu bronz, autobus trutnovské dopravní společnosti Ikarus
Skupinka kachniček se zelím a knedlíkem: Topik, David, Petr a Čip
Athéňané v sestavě Anakin, Kawi, Matěj, Dan a Vánočka s marmeládou
Hvězdná sestava Argonautů Přema, Oheň, Káťa, Kuba a Bafon
Sestava tábora po obsáhlé marodce je poslední den nekompletní....