Ivančena
Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazení9.4.2005 19:43
„Rok s rokem se sešel a s nadcházejícím 24. dubnem , který je datumem svátku všech Jirků, Jiříčků a Jiřích, a taky svatého Jiřího patrona všech skautů, ožívá opět památní místo v Beskydech , Ivančena.“

Ivančena je kopec poblíž Lysé hory, dnes již tradiční poutní místo skautů z celých Čech i zahraničí. Na vrcholu neustále roste kamenná mo hyla a každá výprava, která sem dorazí přispěje svým kamenem, řádně označeným názvem střediska a datem. A co to všechno znamená? Mohyla byla založena oddílovou radou 30. oddílu Junáka z Ostravy a to 6. října 1946 na paměť pěti ostravských skautů - Vládi Čermáka, Vládi Pacha, Milana Rottera, Quido Němce a Otto Kleina, kteří byli 24. dubna, v den svátku všech skautů, to je na sv. Jiří, roku 1945 popraveni německými okupanty v polském Těšíně a dalších třinácti skautů padlých v protifašistickém "Odboji slezských junáků". Po zákazu Junáka sem přicházeli turisté. Od roku 1961 se u mohyly pravidelně začali scházet trampové, vždy v neděli, která byla 24. dubnu nejblíže, a to v pravé poledne. Čeští a slovenští skauti se v horách scházejí každý rok v den svého patrona sv. Jiří a každý přináší svůj kámen, ze svého kraje a mohyla tak neustále roste.
A teď trocha informací pro ty kdo tam ještě nebyli, nebo byli a rádi si to přečtou.
Mohyla je symbolem vlastenectví,
statečnosti a přátelství. Roku 1999 mohyla
zabírala asi 40 metrů čtverečních a zhruba
195 metrů krychlových, sahá do výšky
4 metrů. Do roku 1989 byla ivančenská
mohyla i symbolem odboje proti nesvobodě.
V období totality sledovaly hromadné výstupy bezpečnostní síly a shromáždění
doprovázela represivní opatřením. Snahou skautů je, aby mohyla byla zařazena do památek UNESCO.U mohyly je postavený stožár na vlajku a obelisk do kterého je vytesáno:
“Na věčnou památku pěti ostravských skautů a všech skautů padlých ve službě vlasti navršili z vynesených kamenů od října 1946 skauti, trampi a další návštěvníci MOHYLU NA IVANČENĚ.
Bratři:
Vladimír Čermák *1919
Vladimír Pach * 1921
Otto Klein *1921
Quido Němec *1922
Milan Rotter *1926
za odbojovou činnost byli zavražděni německými okupanty 24. dubna 1945 v Cieszyně.
sv. Jiří a každý přináší svůj kámen, ze svého kraje a mohyla tak neustále roste.”
No tak to je asi vše co vám tento článek může dát. Jenom Vás můžu pozvat ať přijede s oddílem nebo klubem také a přidáte i svůj kámen nebo kamínek.
“ Buďte připraveni a užívejte si jara ať už s touto akcí nebo jinou”
“Přítel je ten , kdo první přichází , když všichni odejdou.”
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 8x, naposledy 6. července 2011 v 16:47:09