iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Malá škola meteorologie

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

1.9.2005 21:12
Autor: Jezek, Počet přečtení: 3397

Začíná nám školní rok, tak proč si učivo neoživit kapkou zajímavostí ze světa přírodních věd.

Každý den se s ní setkáváme na stránkách všech deníků, na vlnách rozhlasových stanic, nebo na obrazovkách televize. Potřebujeme její informace k tomu, abychom se patřičně připravili na výlet, výpravu, nebo na tábor. Přitom si nedokážeme ani představit kolik složité práce se za ní ukrývá. Prostřednictvím předpovědi počasí nás meteorologové informuji o dění v atmosféře kolem nás a snaží se předpovědět co nejpřesněji, co nás čeká. Aby jste si dovedli představit, co všechno musí takový meteorolog znát, připravili jsme pro vás malou školu meteorologie.
Obecně se meteorologie nazývá vědou o atmosféře.

Díl 1. - ATMOSFÉRA

Je to plynný obal naší planety. Je k ní poután gravitační silou a převážnou měrou rotuje se Zemí. Sahá od jejího povrchu přibližně do výšky 40 tisíc km n.m. kde bez výrazné horní hranice plynule přechází do vesmíru. Celková hmotnost atmosféry je pro nás nepředstavitelných 5,157,1018kg. Tvoří tedy přibližně jednu milióntinu hmotnosti Země(5,98.1024kg). Vzhledem k tomu, že tlak a hustota vzduchu s přibývající nadmořskou výškou rychle klesají, je 99% její celkové hmotnosti obsaženo ve spodních 36 km. Zbylé 1% se vyskytuje ve zbytku atmosféry tj. do výšky 40 tis. km n.m..
Kdyby se vás někde zeptali na složení atmosféry, většina odpoví; kyslík, ozón a oxid uhličitý, popřípadě těžké kovy jako např. olovo. Atmosféra je ale směsí hned několika plynů, v níž jsou přítomny vodní kapičky, ledové krystalky a různé znečisťující příměsi dvojího původu:

a) přírodního: např. půdní a prachové částečky, krystalky mořských solí, částice vulkanického popela, pylová zrna, malá semínka rostlin apod.

b) antropogenního - tzn. nám dobře známé produkty lidské činnosti: zplodiny továren, spalovacích motorů, elektráren, oxid uhelnatý i uhličitý, prach, saze i produkty vznikající při startech raketoplánů a při zániku umělých družic země.

Suchá a čistá atmosféra je směsí dokonalých plynů v blízkosti zemského povrchu. Obsahuje mimo jiné i plyny jako neon, hélium, metan nebo oxid siřičitý, jejichž množství se pohybuje pod hranicí jednoho procenta. Dále obsahuje stopové množství čpavku, oxidu uhelnatého a jódu(páry).

Množství vzdušného oxidu uhličitého, který ve výčtu chybí, se mění v závislosti na čase(ve dne je ho méně než v noci)a na místě(nad souší je ho více než nad mořem). Ve vodách oceánů, které jej v závislosti na teplotních změnách pohlcují nebo uvolňují, je ho rozpuštěno 99% z jeho celkového množství. Do atmosféry se dostává dýcháním lidí, zvířat a v noci i většiny rostlin.

Jednou z nejdůležitějších součástí atmosféry je vodní pára, neboť má velký význam pro většinu povětrnostních dějů, které nazýváme počasím. Většina atmosférické vody ve skupenství plynném, kapalném i pevném je přitom soustředěna jen ve spodních vrstvách atmosféry do 10 km n.m.
Zemskou atmosféru vertikálně rozdělujeme na pět vrstev a čtyři přechodné vrstvy(pauzy), nazvané podle spodní vrstvy, které se bezprostředně dotýkají:




Troposféra – nejspodnější vrstva zemské atmosféry. Vystupuje v rovníkových oblastech až do výše 18 km n.m., v mírných pásmech až do 12 km n.m. a nad póly jen do výše 9 km n.m.. Nevytváří tedy kolem Země soustřednou kulovou vrstvu, ale v polárních oblastech je zploštělá. Příčinou toho je zemská rotace. Troposféra obsahuje až 80% celkové hmotnosti atmosféry, prakticky všechnu atmosférickou vodu a probíhá v ní většina povětrnostních procesů. Je oblastí vzniku mlh, nejdůležitějších druhů oblaků, bouřkové činnosti, vzniku a spadu atmosférických srážek. Charakteristickým znakem troposféry je pokles teploty vzduchu s přibývající nadmořskou výškou v průměru o 0,65 °C na 100 m. Teplota vzduchu poblíž tropopauzy v oblastech mírných pásem dosahuje až – 60°C.

Tropopauza – její výška nad úrovní moře se mění v závislosti na zeměpisné šířce, roční době a na celkové povětrnostní situaci. Její tloušťka se pohybuje v rozmezí od několika set metrů až po několik kilometrů, je vrstvou nízkých teplot. Její výška nad Českou republikou je 10,7 km a teplota je -57,3 °C

Stratosféra – je vrstva atmosféry od tropopauzy do přibližně výšky 50 km n. m. V její spodní části do 25 km, zůstávají teploty stejné jako v tropopauze. V horní části stratosféry teplota s přibývající výškou stoupá v průměru o 0,3 °C na 100 m. Poblíž horní hranice může teplota dosahovat až 10 °C. Stratosféra má totiž zvýšený obsah ozónu v ozónosféře ve výškách od 20 km. Ozón zde silně pohlcuje ultrafialové záření, což je příčinou takového vzestupu teplot.

Stratopauza – přechodná vrstva mezi stratosférou a výše ležící mezosférou. Je ve srovnání s tropopauzou, vrstvou poměrně vysokých teplot.

Mezosféra – je vrstvou navazující na stratopauzu do výšky asi 80 km n.m. Vyznačuje se silným poklesem teploty vzduchu s přibývající výškou. Poblíž horní hranice mezosféry až na - 100°C.

Mezopauza – přechodná vrstva nad mezosférou, je vrstvou nejnižších teplot.

Termosféra – sahá od mezopauzy do výšek cca 450 km n.m. Vlivem pohlcování slunečního záření atomy a molekulami plynů je pro ni do výšek 200 až 300 km typický výrazný růst teploty vzduchu, která dosahuje stovek °C.

Termopauza – atmosférická vrstva nad termosférou, je vrstvou nejvyšších teplot.

Exosféra – vnější, nejvyšší a velmi zředěná vrstva zemské atmosféry ve výškách od termopauzy do přibližně 30 až 40 tis. km n.m., kde z ní lehké plyny unikají do vesmíru.

Zdroj: Počasí [Knížka pro každého],autor Eva Kobzová, vyd. Olomouc:Rubico, 1998


Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 14x, naposledy 6. července 2011 v 19:24:07


Diskuze ke článku

13. září 2005, 23:06
Jezour

Děkuju Jiťě za podnětnou připomínku a moc prosím další čtenáře, aby připojili své komentáře k článku..
Jinak se v říjnu můžete těšit na další pokračování..
12. září 2005, 13:57
Jitulka

Ke Krizmenovi : Myslím, že ten má docela právo kritizovat, protože určitě o principu meteorologie ví, dle mého názoru více než Ježek. Konstruktivní kritika : Vadí mi použití některých cizích slov jako například vertikálně ....sama vím, že jsem s tímhle slovem měla jako menší velké problémy. Chybí mi v rámci článku hlavně informace o důležitosti ozonosféry pro život na zemi. A hlavně chybí mi zmínka o nejzastoupenějším plynu v atmosféře DUSÍKU Další malá připomínka ....problém s horním indexem (který se jaksi nevydařil)vyřešíš tímto párovým tagem - sup -(používá se jako všechny párové html značky)
6. září 2005, 21:14
Jezour

Vážení přátelé, ani ve snu bych neočekával, že se strhne debata tímto směrem, ale děkuji za přiložené názory a Kritiku mého zpracování.
Původní záměr byl spíše zjistit, zda je tohle podání pro ostatní pochopitelné. A jestli se někdo cítí, proč nezpracuje podobné téma sám? Tak, aby to tu oživil..hm? Budu jedině rád, protože mám miliony tun jiných starostí, které mě vytěžují čím dál víc...bohužel.
Nejsem meteorolog, ale aspoň něco jsem vytvořil..
6. září 2005, 21:03
Jezour

PS: obrázek je pro ilustraci. A díky všem lidem, kteří mě podpořili..
6. září 2005, 14:32
Krizmen

Ahoj Bublino, to jistě ne - ale záleží na zpracování. Musí být na tom vidět vlastní práce. Především je pro mě důležité v tomto směru projevení vlastního názoru, vlastního nápadu, originality. Opsat to totiž umí každý (ikdyž někdy ani to ne - viz přiložený obrázek u článku).
6. září 2005, 09:57
Bublina

Pokud by se to bralo tak, že každý, kdo čerpá z nějakého pramenu, třeba z knihy, to opsal, tak bychom nařkli z opsání spoustu věcí a to přece tak není... V Klubovním hlasateli jsem dříve měla článek o gingu, do kterého jsem také čerpala z knih, to znamená, že tam nepatří? Já bych nezavrhovala jiné prameny než vlastní fantazii :-)
5. září 2005, 21:48
Soki

Pokud vim, tak Krizmen je ucitel, takze asi o psani referatu neco vi a ma na to svuj uhel pohledu. Jinak bych spis clanek radil mezi zajimavosti, protoze zabavny teda moc neni .)
5. září 2005, 15:22
Fisik

Krizmene chodil jsi někdy do školy? Jestli ano, tak vám asi nezadávali na vypracování referáty...
5. září 2005, 11:22
Hynas

Krizmene, ty jseš fakt vypatlanej :)) Teď jsi mě opravdu rozesmál :)
5. září 2005, 08:14
Krizmen

Ad Jezour: Vidíš, přiznáváš, že je to opsané. Nevím, zda je smyslem těchto stránek přinášet opsané informace z učebnic a encyklopedií.
4. září 2005, 23:01
Jezour

Krizi-zmizni. Neopsal jsem žádný referát. Tohle jsem sám připravil z knihy o počasí a dalo mi to docela dost práce.
O respektu k cizí práci když všechno ostatním neguješ bys mohl mluvit Ty. Proto No comment.
Názory čtenářů mě zajímají po obsahové stránce, jestli to není moc odborné pro laika a jestli je to dost zajímavé, aby to lidem něco dalo, víš?
4. září 2005, 20:48
MichalB

puf no moc jsem toho nepochitil ale zní to celkem zajímavě.Možná bych Ježku jen dal vysvětlivky některých pojmů.
4. září 2005, 17:25
Krizmen

K Jezourovi: Chtěl si vědět názory čtenářů, tak jsem Ti ho napsal. Je to o respektu, nic víc. Navíc o meteorologii něco vím :-)
4. září 2005, 12:27
Sumina

já myslim ze je to dobrý :)
2. září 2005, 15:01
Jezour

Krizi-zmizni. No comment;=(
1. září 2005, 23:11
Krizmen

Hodnotím známkou 2- (opsaný referát)
1. září 2005, 21:15
Jezour

Obrázky/obrázek bude/budou, jakmile je sem Soki dodá.
Hlavně pište, jak se vám, líbí.. případně, jestli budu moc zařadit další díly..
Díky autor.J;=)
Vložení nového komentáře
*
*
*