iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Setkání k 110. výročí narození kreslíře Rychlých šípů Jana Fischera a 18. výročí odchodu Jaroslava Foglara v neděli 22. ledna

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

20.1.2017 22:55
Autor: Alpín, Počet přečtení: 2720

V neděli 22.  ledna uplyne již 110 let od narození nezapomenutelného prvního kreslíře Rychlých šípů a ilustrátora stínadelských románů Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří JUDr. Jana Fischera (22. 1. 1907 – 8. 1. 1960).
Příznivci autorova díla uctí jeho památku setkáním na místě posledního odpočinku na Olšanských hřbitovech v Praze v neděli 22. 1. 2017.


V nedávné době došlo v souvislosti s úmrtím vdovy po Janu Fischerovi paní Věry Fischerové k úpravě hrobu a místo posledního odpočinku tak po dlouhé době opět připomíná to, čím se malíř a ilustrátor zapsal do foglarovských pamětí.
Sraz a odchod účastníků je v 13 hodin před hlavním vchodem na Olšanské hřbitovy.

Osmnáct let uplyne v pondělí 23. ledna od smutného okamžiku, kdy odešel Jaroslav Foglar - Jestřáb. Zástupci Sdružení přátel Jaroslava Foglara spolu s dalšími foglarovci uctí Jestřábovu památku u jeho hrobu na Vinohradském hřbitově krátkou neformální vzpomínkou a mimo jiné zapálením svíčkové osmnáctky.

Místo srazu a přesný čas cesty k Jestřábovi v neděli 22. 1. 2017 nejsou letos stanoveny, protože se účastníci přemístí přímo ze setkání u hrobu Jana Fischera se zastávkou u místa posledního odpočinku na Olšanských hřbitovech hudebního skladatele a vědce Jarmila Burghausera – Jumba (21. 10. 1921 – 19. 2. 1997), dlouholetého výrazného člena Pražské Dvojky a Jestřábova zástupce ve vedení oddílu.

Své členy i ostatní příznivce života a díla Jaroslava Foglara a Jana Fischera tradičně zve Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara

Pozn: Plánky obou hřbitovů s vyznačením hrobů, informace o tramvajových zastávkách u obou hřbitovů, zvukový a obrazový záznam ze setkání u hrobu Jana Fischera k 50. výročí Rychlých šípů 17. 12. 1988 a další obrazové materiály k této události naleznete na http://www.bohousek.cz/clanek-2017010020-setkani-k-110-vyroci-narozeni-kreslire-rychlych-sipu-jana-fischera-a-18-vyroci-odchodu-jaroslava-foglara-v-nedeli-22-ledna.html

Vytvořil 20. ledna 2017 ve 22:58:17 Alpín. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

23. ledna 2017, 17:01
Poslední Velký Vont

Velký učitel

ANo, je to 18. let co odešel váš nedostižný idol, náš velký učitel.
A jediné, co můžeme udělat, pokud chceme udržet jeho odkaz, je nepřetvářet jej k obrazu svému.
21. ledna 2017, 20:19
Menhart (administrátor)

K prosinci 1988

Našel jsem doma v krabici tento lístek o sbírce na pamětní desku Kreslíři Rychlých šípů. 
Vedl jsem tehdy jednu větev přispěvovatelů na desku. V období 1988-89 jsem byl ale na "vojně", takže se mi sbírka dařila jen díky velké pomoci lidí v Praze. Také se mi podařilo na opušťák dorazit na Olšanský hřbitov.
Hledal jsem se na fotkách jestli jsem tehdy měl na sobě vojenský vycházkový stejnokroj nebo jsem si troufl do civilu. Úplně se dopředu nevědělo, jak to u hrobu dopadne. Já neměl občanku pouze vojenskou knížku, takže být v civilu při kontrole dokladů by byl zaručený problém. Ale být ve vojenském na podobné akci byl vlastně taky náběh na problém...

Tehdy večer byl Večer světel.

Pozvánka - Fischer deska

Na vojně jsem začal dělat linoryty především pro oddílové potřeby a taky jsem dělal podobná razítka, jako je to s Rychlými šípy.
Sloužil jsem v Táboře ve skladu map Západního vojenského okruhu, kde byla i tiskárna a tedy přístup k tiskařským barvám. Rudá barva tam byla obzvlášť jásavá a pro Šípy vhodná. :-)

Také jsem tam udělal linoryt pro tisk na tričko Našel jsem RŠ v Táboře a tehdy se seznámil s klubem Širokko, který je dnes zase skautským oddílem se zajímavou historií

Dosti vzpomínek - ještě přikládám klikací odkaz k Alpínově textu o setkání u hrobu J. Fischera 17.12.1998 - ZDE.
To byla doba...

Vložení nového komentáře
*
*
*