Setkání v sobotu 17. září u pamětního kamene na potoce Mastníku připomínajícího Tábor na Bobří řece 1929 a Tábor smůly 1930
Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníNa přelomu léta a podzimu v sobotu 17. 9. 2016 se od 11 hodin uskuteční neformální setkání Jestřábových příznivců u příležitosti čtvrtého výročí vzniku obelisku.
V září roku 2012 došlo k slavnostnímu odhalení pamětního táborového kamene u cesty nad potokem Mastník poblíž osady Peklo u Heřmaniček nedaleko Votic.
Kámen zde připomíná Tábor na Bobří řece konaný v roce 1929 a Tábor smůly z roku 1930, které v těchto místech uspořádal skautský oddíl Pražská Dvojka pod vedením Jaroslava Foglara – Jestřába.
Tábor smůly s mladistvým humorem popsal Jestřáb v povídkách sestavených do stejnojmenné knihy. Právě zde se objevilo prožluklých 13 vteřin, černá skříňka, patálie s dědečkovým kufrem či mravenci a další navěky popsané veselé události.
Setkávání u obelisku se již stávají možná trvalou tradicí.
Sraz účastníků je v uvedenou hodinu přímo na místě.
Obelisk je umístěný kousek před začátkem lesa, kde právě končí pastvina svažující se dolů k potoku, těsně vpravo od okraje polní cesty, která začíná za osadou Peklo, vede asi jeden kilometr mírným stoupáním pastvinou na levém břehu (orientováno dle směru chůze) potoka Mastník směrem k rybníku Mastník. Místo lze dohledat dle údajů: 49°37’18.78“ N, 14°34’22.50“ E.
Malá osada Peklo, kde je případně nutné ohleduplně zaparkovat automobily, leží u silnice č. 121 vedoucí z Heřmaniček směrem na Votice.
Nejbližší železniční zastávka jsou Heřmaničky, odkud na tábořiště vyrážela i Pražská Dvojka. V této souvislosti nelze nezmínit, že nádraží v Heřmaničkách – jakož i část celé tratě, na níž toto nádraží leží – čeká po dokončení modernizace traťového úseku zrušení, koleje povedou jinudy.
Přesná poloha tábořiště samotného - leží asi 100 m dolů od kamene u okraje lesa na břehu potoka Mastník – Bobří řece - byla lokalizována na základě podrobných rozborů historických pramenů na jedné z výprav po tábořištích Pražské Dvojky před šesti roky pořádanými Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Tábořiště od té doby připomíná dřevěná tabulka s názvem a znakem tábora.
Instalací kamene v roce 2012 se završilo dlouhodobé úsilí započaté dřívějším vůdcem skautského střediska Úsvit Votice Pavlem Linhartem – Čertem, iniciátorem celého projektu, jehož nadšení pro věc bylo náhle přerušeno jeho nenávratným odchodem v dubnu téhož roku.
Čert byl dlouholetým členem Sdružení přátel Jaroslava Foglara a jeho Pražské pobočky. Ta se tak od počátku stala spolupracujícím partnerem po odborné foglarovské stránce. Díky aktivnímu převzetí štafety po Pavlu Linhartovi členkou votického střediska Marií Šustrovou se kámen v původně uvažovaném časovém rozmezí na přelomu léta a podzimu roku 2012 u Mastníku nakonec úspěšně usadil - na připomínku dávných, ale i nebývale současných táborových taškařic.
Na výrobu pamětního kamene v duchu svých dlouhodobých záměrů trvalé propagace myšlenek Jaroslava Foglara – Jestřába přispělo Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Na setkání se těší skautské středisko Úsvit Votice a Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Diskuze ke článku
Menhart
Jak dopadlo letošní setkání na Mastníku? Máte někdo informace?
Mastník
Ano, byl jsem se na místě podívat v neděli 21.6.2015.Po setkání ve Sluneční zátoce vlakem přes Světlou nad Sázavou, Prahu do Heřmaniček a pak pěšky přes Peklo ke kameni.
Letos mi to, žel, časově nevyjde. Tak tam pozdravujte! A cestou pozor na stáda skotu :-)).
D.
Mastník
Ahoj, bylo asi 20 lidí, déšť nás chytil až na zpáteční cestě, sto metrů od nádraží V Heřmaničkách. Já zde byl poprvé, takže "genius loci" fungoval skvěle. Pokud to vyjde, těším se na příští rok, kdy má být procházka po místech po okolí tábořiště. http://www.jpeg.cz/images/2016/09/26/WDfQS.jpg