iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Zdařilý prequel ke Stínadlům?

Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!

26.6.2017 21:16
Autor: tendruhejvojta, Počet přečtení: 2365

Obrázek ke článku Zdařilý prequel ke Stínadlům?

Zvlášť děti mívají jednu typickou touhu. Zvědět, „co bylo předtím“. Proto kladou všetečné otázky a ne každý příběh sice generuje podobnou zvědavost, ale dejme tomu základy Ostrova pokladů na ní... přímo stojí. A ne?


autor: Ivo Fencl

Například v románu Porto Bello Gold (Londýn 1924) tuto šanci zužitkoval už americký spisovatel Arthur Douglas Howden Smith (1887-1945) a hle, výsledné jeho dílo přeložil právě před třiceti lety do slovenštiny (a ještě v bývalém Československu) Pavel Branko. Později vyšlo, pravda, také česky. Vrcholí i sekvencemi s tituly Kapitán Bill Bones či Darby McGraw, sem ten rum!, stejně však zůstanu zajedno se spisovatelem Josefem Pecinovským: Knížka je to nevalná a snad i zbytečná.

Máme ovšem k dispozici ještě mnohé jiné světy a kvalitní potenciál pro tzv. prequel nepochybně poskytuje i řada románů o bludištní čtvrti Stínadla.

Tu zahájil už klasickou trilogií (1941, 1947, 1986) Jaroslav Foglar, a zatímco různých jejích pokračování vzniklo dodnes až příliš (přesto ještě budou vznikat), tzv. prequely zatím existovaly jen ve fantazii čtenářů, kteří se opět a opět tázali třeba i jen sami sebe, jak přesně - vlastně - proběhlo vše to, co Foglar pouze naznačuje. Co jenom nastiňuje v těch momentech, kdy se zmiňuje o vzniku vontské organizace a o jejím rituálním korunovačním klenotu.

Nu, a odkud se vůbec vzal Jan Tleskač? zní další z otázek, byť uznávám, že zvlášť ona náleží možná spíše do skupiny těch komických. Na Zemi to navíc chodí tak, že většina zvědavců s věkem „zmoudří“ a jednoho krásného či možná spíš smutného rána si tito zvědavci řeknou: „Ale proč to vlastně mapovat? Nebo snad netkví část kouzla právě v nedořečenosti?“

Možná ano, odpověď si každý musí dát sám, ale kupříkladu Josef Blažek ji letos poskytl vcelku odvážným scénářem pro publikaci Hlavolam ze Stínadel. Do barevného komiksu jej zručně převedl Jiří Filípek a vracíme se díky nim do časů, kdy Stínadla ještě nebyla jednotná a dosud neduněl žádný bezeslovný chór... Kdy se ještě na klopě nenosily žluté špendlíky.

Ale nevracíme se zas tak daleko, aby už klukovští obyvatelé Stínadel nepátrali po „ježkovi“! A co víc?

Hned úvodem je tu naštěstí i motiv od Foglara nepřevzatý, a totiž záhada „okřídleného lupiče“. Někdo mu podobný totiž znovu a znovu vykrádá budovy s plochými střechami. Ještě magičtější otázkou, než jakou má tento mistr totožnost, přitom zůstává problém, jak se dotyčný na ony vrcholy dostává. Nu, a dva kluci, horkokrevný Martin Rýznar a přemýšlivý Ondra Hlobil, právě nad tímhle dumají. Když tu...

Dojde k dalšímu z výpadů stínadelských part a pohár trpělivosti přeteče. Díky komu?

Mirku Dušínovi se poněkud podobající Vilda Stach je synem vojáka a má mezi svými vrstevníky snad i proto potřebnou autoritu. Rovněž pak má zrovinka tak dost ústrků. I svolá schůzi, ta se odehraje v malebném altánu a výsledkem je rozhodnutí. Jaké? Řádění nájezdníků učiníme přítrž. „Ano, válku!“

Ne snad, že by kluci přímo plánovali i nějakou okupaci Stínadel, nicméně...

„Znova získáme do své moci Rozdělovací třídu,“ hřímá Stach a odmlčí se... „Přísaháte, že budete zachovávat věrnost naší Druhé straně a chránit ji před všemi jejími nepřáteli vnějšími i vnitřními?“

„To přísahám!“ zazní sbor. Nicméně...

Právě jen Martin a Ondra vytuší, že by výpady Stínadelských přece dávno ustaly, kdyby kdosi neznámý z Druhé strany vrátil... Co? Jistěže ježka v kleci! Ani Martin, ani Ondra ještě netuší, že stojí na začátku neuvěřitelných dobrodružství, během nichž projde jejich kamarádství „pekelnou“ zkouškou. Ano, ano, jistě, právě tak, jako tomu bývalo u Jaroslava Foglara.

A zatímco Martin se vrhne do bojů, Ondřeje čeká kariéra špióna...

Josef Blažek a Jiří Filípek seriál pečlivě promyslili a rozdělili jej do sedmnácti kapitol, z nichž každá je pestrou stránkou o čtyřech vrstvách políček. I ocitáme se čtvrt století před událostmi Záhady hlavolamu a jen tři roky po smrti Jana Tleskače. Ve světě dospělých právě začíná válka dnes nazývaná první světovou, ve světě chlapců však ostré pohraniční boje už hoří.

A hle, dvanácté pokračování se jmenuje Z deníku Jana Tleskače. - Jistě, už Foglarovi Rychlé šípy z téhož deníku hojně citovali (respektive četli), ale teprve teď se dostáváme k jiné jeho části. A ta „Šípákům“ známa nebyla!

Publikaci Hlavolam ze Stínadel doplňuje tuhý vnitřní dvojlist s malým pexesem a závěrečná dvojstrana Kdo je kdo ve Stínadlech, kterou už však nenakreslil Jiří Filípek, nýbrž Karel Zeman. Filípkovo pojetí kreseb mi přitom připadá právě pro komiksy víc než vhodné a navzdory výš uvedené výhradě se mi nakonec líbí i to, že scénář tak solidně vysvětluje, jak došlo k tomu i onomu, co už známe z pozdějších knih.

Zbývá tu vůbec místo pro nějakou výtku? Ano. - Ten příběh je bohužel až moc krátký. Omluvou pak může být leda, že čteme i slib autorů pod závěrečnou trojicí obrázků. Jak zní?

Pokračování v příběhu Povstání Vontů!

Post scriptum o autorovi

Josef Blažek (*1980, některé údaje o jeho životě a díle najdete například zde: https://www.csfd.cz/tvurce/54176-josef-blazek/) se doposud podílel na třinácti filmech a desetidílném televizním seriálu Pionýři hororu (2013).

Sepsal mimo jiné scénáře komiksů Třída smrti (časopisecky 2010, zfilmováno 2013), Zámek hrůzy (2013) a To není moje sestra! (2015, téhož roku zfilmováno) a v březnu 2015 uveřejnil ve foglarovském magazínu Bohoušek současně povídku Smrt ve Stínadlech (http://www.bohousek.cz/clanek-2015030003-smrt-ve-stinadlech.html) a studii Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara (http://www.bohousek.cz/clanek-2015030002-strach-a-smrt-v-dile-jaroslava-foglara.html).

Ještě v prosinci 2012 následovaly první tři kapitoly románu rozvrženého do dvou set stran (http://www.bohousek.cz/clanek-2015120003-hlavolam-ze-stinadel.html) a tento nadšený začátek se stal i podkladem pro scénář nynějšího komiksu, jenž je navíc jen první částí slibované „nové stínadelské trilogie“.

Hlavolam ze Stínadel. Scénář Josef Blažek. Kresby Jiří Filípek. Další ilustrace Karel Zeman a Bohumil Konečný. Jako SPECIÁL vydalo Sdružení přátel Jaroslava Foglara časopis ve spolupráci s Nakladatelstvím Josef Vybíral. Brno 2017. 24 stran. Doporučená cena 69 Kč

Vytvořil 26. června 2017 ve 21:19:47 tendruhejvojta. Upravováno 11x, naposledy 2. července 2017 v 18:46:15, tendruhejvojta


Diskuze ke článku

2. července 2017, 18:47
tendruhejvojta (administrátor)

Samozřejmě

jde o text Ivo Fencla. S jeho souhlasem jsem článek z Literárních novin uveřejnil i zde, ale neuvědomil jsem si, že opod textem není autor uveden. Opravil jsem, díky za upozornění.

1. července 2017, 00:57
Čáp (administrátor)

Totožný text jsem četl v Literárních novinách od Ivo Fencla, není autorem recenze právě on?

Vložení nového komentáře
*
*
*