Znaky dobrého a špatného oddílu, nejen skautského a nejen klubu.
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníČlánek - úvaha, popisuje skutečnosti, které lze vypozorovat v kterékoliv skupině lidí, jak dospělých, tak i dětí. Rodina vychovává svoje děti a je to primární výchova. Avšak i oddíly, kroužky, školní třídy a jiné skupiny dětí organizované a vedené dospělímy lidmy, vychovávají a formují život dětí. Jestli dobře, nebo špatně lze trochu poznat i podle tohoto článku. Třeba najdete něco co lze při vedení pozměnit.
Tyto skutečnosti lze aplikovat na jakoukoliv skupinu lidí.
Znaky dobrého – zdravého skautského oddílu a špatného – nemocného skautského oddílu.
Skautský oddíl je skupina chlapců a děvčat se společným zájmem, rozvíjet se v oblastech duchovních, materiálních, ve znalostech které by jinak neměli možnost získat do svého povědomí, rozvíjet svoje sociální vazby a tříbit své jednání vůči vrstevníkům, rodičům a dalším lidem okolo nich ve světě.
Ve skautském oddílu lze prožít velmi roztodivné radostné dětství a zároveň se plnohodnotně vzdělávat na úrovni střední školy, aniž by to dětské smysly postřehly.
Vedení oddílů tvoří Vůdci a Vůdkyně, kteří sami rovněž prošli skautskou výchovou, dosáhli dalšího rozšířeného skautského vzdělání a neustále doplňují svoje vědomosti ze všech oblastí lidského života.
Vedení oddílu je formování živého organismu, buď prosperuje a rozvíjí se, nebo churavý a zaostává, popřípadě zaniká.
Dobrý, zdravý skautský oddíl – chlapecký, dívčí, koedukovaný - poznáme podle těchto měřítek:
Je samostatný, má vizi do budoucna, akceptuje duchovní, vědomostní i praktické hodnoty zakladatelů skautingu: L.B.Powela, E.T.Setona, A.B.Svojsíka.
Oddíl, i když je samostatný (ne osamělý), se druží s ostatními skautskými oddíly a spolupracuje s nimi. To se týká i spolupráce s radnicí města a dalšími vhodnými subjekty.
Vize oddílu je tvárná a jasná s kladným výhledem do blízké či vzdálené budoucnosti.
Vizi oddílu akceptují všichni členové a jejich rodiče, popřípadě širší okolí.
Vůdcovo vedení je patrné ve všech směrech, Vůdce oddílu je hlavou oddílu a členové tělem oddílu. Jedno bez druhého nemůže existovat.
Je zde Duchovní jednota, důvěra každý ke každému, bratrství, pospolitost.
Oddíl nabízí svým členům, a nemusí jít vždy o dospělé, různorodost funkcí a služeb.
Příklad: rádce, šestník, Owachira, kronikář, zdravotník, kuchař, ten co má přehled o bodování, nástěnkář, hudebník, ten co rád rozesmává, atd..
V oddíle je naplňován přirozenou cestou etický způsob vedení mladších členů, respektování jejich soukromí, naplňování jejich individuálních zdravotních - duchovních potřeb, dodržování „zpovědního“ tajemství – pokud se dítě s důvěrou na vás obrátí se svým problémem, apod. Samozřejmě pokud nejde o život a zdravý dítěte – v tom případě musí Vůdce jednat.
K etickému způsobu života oddílu patří i správné a vhodné oceňování i trestání. Etika není schopna pomlouvat, hanět, vychloubat se, lhát a podvádět – byť v zájmu oddílu.
Členové oddílu jsou odměňováni za svoje dovednosti, znalosti, za vítězství v hrách, apod. Odměna není okázalá, nabubřelá ale hodnotná a přiměřená. Každý člen v oddílu má plné právo být odměněn – oceněn. Stačí i pouhá maličkost. Vše má být upřímné, srdečné.
V oddíle není odměňování něco formálního a běžného, ale stává se malou vhodnou dobrou slavností, pro posílení Ducha dítěte i pospolitosti oddílu.
Oddíl pěstuje správné vztahy mezi dětmi a dospělými – to nestojí na materialismu ale na duchovních principech vedení i osobního života všech členů oddílu. Vše je založené na lásce, důvěře a Bohu.
Každý člen oddílu, nejmladší – nejstarší, je oddán – ne poddán, vizi oddílu. S ní se ztotožňuje a snaží se jí podporovat, jak nejlépe lze.
Každý člen oddílu slouží nejen skautské myšlence, ale i společnosti, rodině a svým vrstevníkům. Největší službou je láska k bližnímu. Založená na Božích pravdách.
Skautský oddíl a jeho členové, nepohrdají jakýmkoliv člověkem v jakémkoliv stavu. Nepohrdají názorem jednotlivce či skupiny. Nedělají rozdíl mezi národnostním příslušenstvím, barvou kůže a vyznáním – pokud jedinec nepropaguje své myšlenky a vyznání na úkor druhých (oddíl má právo rozhodnout, kdo bude jeho členem a koho s láskou odmítnou).
Největší zodpovědnost v oddíle má Vůdce oddílu, z toho plyne jeho plná autorita. Vůdce může měnit zaběhlé postupy, může zastavit ten či onen program, má poslední slovo ve všem.
Vůdce oddílu má dost schopností vést oddíl směrem, o kterém je přesvědčen, že je dobrý.
Vůdce oddílu má dost poznání o všech členech i o procesech které probíhají v oddílu.
Vůdce oddílu má dost moudrosti od Boha, vést svěřený oddíl po správné skautské cestě.
Špatný, nemocný skautský oddíl – chlapecký, dívčí, koedukovaný - poznáme podle těchto měřítek:
Je v něm absolutní moc vedení oddílu, případně Vůdce oddílu. Autoritativní přístup k mladším členům oddílu, podlamuje stabilitu a rozvoj oddílu.
Oddíl má neprůhledné hospodaření s financemi a majetkem. Se svěřenými oddílovými věcmi jedná každý opovržlivě a špatně. Oddíl nemá vztah k majetku a není ani rozvíjen – vyučován.
V oddíle neexistuje soukromí, duchovní i tělesné. Posměch nad neúspěchem bortí vztahy jednotlivců, pohrdání slabostí jednotlivce narušuje soudržnost všech.
Důvěrně sdělené záležitosti Vůdci, nebo komukoliv, jsou probírány následně celým oddílem.
V oddílu jedinec i celý kolektiv ztratí vlastní vůli a je nucen přijímat autoritativní příkazy od Vůdce oddílu.
V oddílu se vytvořilo jádro elitářství – pěstování silného vědomý jedinečnosti na d ostatními.
(My jsme lepší než Vy)
Oddíl přetahuje členy z jiných oddílů, nabídkou různých těžko splnitelných slibů.
Oddíl si vybírá svoje členy jen z některých společenských kruhů. Zaměřuje se na děti podnikatelů, manažerů. Oddíl se tak snaží získat profit, zisk na úkor myšlenky skautingu.
Vůdce oddílu – vedení má 100% kontrolu nad životy dětí, nad jejich rozvojem. Vůdce si vynucuje donášení – žalování. Atd.
Oddíl uplatňuje tento přístup k mladším členům.: vyhrožování, neustálé připomínání chyb, ponižování v jakýchkoliv situacích, podprahové programování – názory, manipulace, pohrdání, psychické a fyzické násilí, prozrazování svěřených intimností. Atd.
Nepřiměřené fyzické tresty jsou na denním táborovém pořádku, celým kolektivem však akceptovány po delším podprahovém programování. Děti nikdy nepoznali nic jiného a tak toto přijímají jako normu.
Oddíl je zaměřen jen na jednu generaci chlapců – dívek. Jen jeden věkový ročník.
Všechno v oddílu dělá Vůdce – nic nikomu nesvěří, vždy musí mít kontrolu.
V oddílu jsou preferovány extrémy – svatost, tvrdost, vylučování – vyhazov, trestání, naprostá svoboda – anarchie, vše je všem jedno – šuma fuk, nikomu nic nevadí – flegmatičnost.
Co není znakem zdravého a nezdravého skautského oddílu:
Počet členů, děti buď přicházejí, nebo odcházejí. Buď se stěhují s rodiči, jdou na studia, mají jiný zájem, úmrtí – nemoc, autonehoda.
Konflikty, v každém společenství občas dojde ke konfliktu. Je to otevřený vztah v Boží lásce, konflikt vždy dojde k určitému druhu řešení.
Zájem veřejnosti, aktivní, vlažný, žádný.
Co rozvíjí zdravý skautský oddíl:
Přirozený přístup dospělých k dětem, vhodné informace přístupné všem, vize, nadšení, pospolitost. Schopnost rozpoznat co je dobré a co není dobré.
Duchovní přístup k vedení oddílu. Vůdce by měl být znovuzrozený křesťan, který se v Duchovních věcech neustále vzdělává skrze Ducha Svatého a je Bohem pomazán k vedení oddílu.
Co ničí skautský oddíl:
Nezájem o činnost oddílu ze strany vedení oddílu, nevhodné jednání Vůdce, špatné a dlouhodobé nejednání s vlastním hříchem, upřednostňování vlastního prospěchu.
Nevhodné názory, setrvávání v závadových skupinách lidí, alkohol, cigarety, nevhodná mluva, sledování nevhodných pořadů v médiích, nezaměstnanost v produktivním věku.
Absolutní absence Boha a Duchovním hodnot založených na křesťanských principech.
Sepsal: Vítězslav Čermák – Atana (v současné době nejsem aktivním členem skautského oddílu, pouze podporuji několik oddílů, svou radou i drobnou rukodělnou činností)
Spolu autoři: pastor Vít Dan Kolinger
Použité materiály z Biblické školy - Církve živého Boha, ročník 2015 /2016