Tajemná Řásnovka - Velké Ulčovky
Chceš přispívat na eStopu a sám/sama psát další články?
Nejprve se zaregistruj a pak nás kontaktuj buď v zóně iKlubovna, nebo e-mailem!
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníRolf píše pro Velké Ulčovky: Bylo to v roce 1990, když jsem už chodil do první třídy a děda čekal na ten okamžik, jak budu začínat trochu číst. Otevřel svou starou skříň a z ní vytáhl několik „foglarovek“, které již čekali na svého nového čtenáře. Na přelomu 30. a 40. let byl můj děda jako kluk čtenář Mladého hlasatele a později v období normalizace kupoval knihy psané Jestřábem pro svoje děti. V období porevolučním nastal čas předat dílo Jaroslava Foglara i vnukům. A tak se mi do rukou dostala Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu, Boj o první místo, Pod junáckou vlajkou, Dobrodružství v Zemi nikoho, Strach nad Bobří řekou a také Tajemná Řásnovka.
Po osudech Rychlých šípů, či Pavla Zemana a Ludvy Grygara se mezi mé oblíbené postavy foglarovek dostal i Jindra Sochor. Možná právě jeho osud mi připadal nejbližší a dokázal jsem se vžít do toho, co prožíval. Známky ve škole jsem sice neměl nejhorší, ale doma byla důsledná výchova a táta si na školním prospěchu vždy zakládal. Zatím co v oblíbených předmětem jako byl dějepis, zeměpis či čeština to byla procházka růžovým sadem, v chemii a matice jsem si připadal jako ve španělské vesnici a právě matikář Shejbal se náramně podobal chemikáři Paculovi z Řásnovky. Na světě pak byla nespravedlivě první a poslední dostatečná. Na útěk z domova to sice nebylo, ale někdy jsem si takovou situaci představoval, kam bych asi šel a co bych si počal? Třeba bych se někde chvíli živil mytím nádobí jako Jindra?! Co se mi však splnilo byli výpravy do vzdálených částí našeho města. Vydával jsem se toulat a bloudit ulicemi neznámých čtvrtí a objevoval různá neprozkoumaná zákoutí, tajuplné opuštěné domy, či místa obestřená podivnou, tajemnou, či skoro strašidelnou historií. To vše mě nějak lákalo poznávat a objevovat. Našel jsem si u nás svá Stínadla či Řásnovku a později s kamarády založil i klub. A právě to co prožívali hoši ze Stráže Řásnovky, byl přesně nás případ. Chvíli jsme nějakou klubovnu měli a pak byli zase na ulici. Čím bylo hledání delší, tím více jsme toužili po nějakém místě, kde budeme mít svůj stůl, knihovničku, nábytek, nástěnku a nějakou lampu. Jeden čas jsme se scházeli u nás doma v pokoji, ale to nebylo ono. Pak se našla jedna klubovna v kůlně na zahradě, či prostory ve staré prádelně… Jak to dokázal Jestřáb vždy barvitě a pestře vypsat do svých knih, tak jsme si vždy ty klubovny představovali, hledali je a pak i dokonce několikrát našli, vyzdobili si je a zažili tam pěkné klubovní časy….
Rolf vybral tento úryvek z knihy TAJEMNÁ ŘÁSNOVKA:
Hodiny na kostele tloukly teprve čtvrt na čtyři, když Jindra vyšel z dílny. A jak se těšil na setkání s Vildou a ostatními kamarády! Zákoutí s modrým kamenem nebylo daleko a klub se tam scházel vždy ve čtyři hodiny. A tak si Jindra koupil v pekařství housky ke svačině a procházel neznámými ulicemi Řásnovky. Všude bylo již zase živo. Spousta hochů a děvčat se rojila po ulicích, všichni nějak zaměstnáni. Z pavlače kteréhosi vysokého domu házeli tři hoši nažky čili nosy, plody javoru. Tato okřídlená seménka byla uchopena větrem, prudce se vrtulovitě točila kolem své osy, propadla se o metr či dva a znovu byla větrem podchycena a nesena kamsi do závratných výšin. Většina zmizela přes protější domy, za kterými ustavičně pískaly a houkaly lokomotivy! Když Jindra zabočil do další ulice, nalezl tam asi osm chlapců hrající na malém prostranství házenou. Zápas řídil sám starší železničář. „Báječná podivuhodná Řásnovka!“ povzdechl si Jindra. Ve čtyři hodiny byl již u Modrého kamene, kde čekali Míra a Ríša. „Tak konečně!“ řekl Ríša. „Už jsme mysleli, že tě víckrát neuvidíme!“
„To jste považovali mé nadšené pro klub za chvilkové?“ usmál se Jindra. „Vždyť toužím po založení klubu přes rok - - zvlášť tady v Řásnovce si od něj hodně slibuju!“ Rozpovídali se o tom, co si vše v klubu zařídí, až jen budou moci pořádně začít. A bude to jistě brzo! Míra sděloval napnutému Jindrovi, že jeho teta propůjčí klubu za klubovnu malou světničku - - ještě dnes že půjdou místnost uklízet. Chlapci byli v radostné náladě nad nenadálým štěstím, které klub potkává. Za chvíli se přihnal Otík. A div se radostí nezbláznil, když se dozvěděl o klubovně. A vzápětí přisupěl Vilda. „Cože, klubovna?“ křičel nadšením. „Vážně ti teta slíbila klubovnu? To je nádhera! Tak teď to začne. Teď to teprve začne! Uvidíte, co všechno začneme v klubu dělat! Ještě dnes pošleme přihlášku do Mladého hlasatele!“
Obálka knihy převzata z Foglarweb. Text úryvku (c) Jaroslav Foglar - SNJF.cz