iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby


, Registrovat
Přejít na menu

Tábor Destrukta I. 26.7. – 17.8. 2008

31.8.2008 11:20
Autor: Čáp, Počet přečtení: 4213

Autor: L. H. Ježek 40. oddíl Bobří stopy „Mohawk“, uskutečnil svůj třiadvacetidenní letní tábor na veliké louce nedaleko vesničky Borotín. Mohawkové přijeli do krásného místa sedmnáctý den v měsíci Červenci. Netrvalo dlouho a na louce se tyčila čtyři týpí. Malé pro squaw a návštěvy, jedno ze dvou menších obývali klan Modré želvy a druhé bylo domovem pro klan Žlutého vlka. V průběhu tábora do náčelnictva na chvíli přijel bratr Osoondah. Největší týpko bylo obýváno náčelnictvem, jež se skládalo z náčelníka kmene Mohawk – Fandy, Šingase a L.H.Ježka.

Bylo rovněž potřeba postavit pravá táborová kamna z kamení, jílu a položit na ně tály. Slavnostně je pak uvést do provozu. To každý Mohawk pronesl větu „To jsou, ale kamna“, a v kamnech poprvé zaplál oheň. Oheň zapálil bratr náčelník.
Zbudován byl taky vodovod na užitkovou vodu, vykopány jámy, odpadovka a latrina. Samozřejmě se vše budovalo a vylepšovalo několik dní než ta či ona věc byla schopna provozu.
Táborový den u Mohawků vypadal takto: ráno služební klan připravil snídani, vzbudil náčelnictvo a dál pokračoval ve svých povinnostech. Tábor vstává vzbuzen náčelníkem, rozcvička v trenýrkách a naboso. Ranní rosa pěkně studí, avšak probudí.

Lukostřelba.Hygiena po rozcvičce před snídaní je běžnou záležitostí. Nástup u vlajkového stožáru, vztyčení státní vlajky, na nástupu je také losován Roy, ten má za úkol po celý den být velmi dobrým skautským bratrem. Večer se pak hádá, kdože to byl. Ještě je povězeno pár dalším důležitých informací k táborovému dni.

Dopoledne se většina dní věnovala práci pro tábor, dřevo, drobné úpravy, občas i etapa hry Alvarez. Odpoledne bylo zaměřeno na hry, lukostřelbu a podobnou zábavu. Večer se Mohawkové scházeli v náčelnickém týpku, kde zaznívaly písničky a byly i čteny Indiánské pohádky, pokud nebyl slavnostní táborový oheň.


Mytí.Mohawkové jeli i na výpravu do města Tábora, kde si prohlédli katakomby, muzeum, dívali se i z věže a nakonec jim přišlo vhod osvěžení v rybníce Jordán.

Na táboře také složili dva bratři svůj slib. Bratr Ministr skautský slib a bratr Sklíčko slib vlčete.

Bratr Kuželka, splnil zkoušku tří Orlích per a za pár dní pronesl svou úvodní řeč, ke svému zahájení plnění Orlích per dle Ligy lesní modrosti pro všechny Mohawky.

Tábor byl také naplněn etapovou hrou Alvarez, v níž zvítězil klan Žlutého vlka. A to díky tomu že se klan Modré želvy vzdal jedné z etap. Zkoušely se různé zálesácké a indiánské dovednosti, hrály se tradiční nebo nové hry. Sice ne moc, ale hrálo se. Například : tunelárna, do červeňoučka, noční házená za svitu míče, cesta „rybníkem“ po provázku ,( 100m ), až do tajemna, opičí dráha byla velkým úspěchem, a tak dál. Vzniklo také Mokré pravidlo. Co že to je? To ví jen Mohawkové.


Podzemí.A jak se kdo umístil v táborovém bodování? První místo získal bratr Ministr, další byl Kuželka,
Sklíčko, Jasan, Spejsi, Krtek, Komb.
V soutěži ROY vyhrál bratr Ministr, bylo mu tedy dle pravidel Mohawků nabídnuto, že může přijmout nové jméno a to ROY. Bratr Ministr se chvilku rozmýšlel, potom nabídku využil a své nové jméno přijal. Dokud bude mezi Mohawky bratr ROY (Ministr) není další možnost tuto výsadu nabídnout. A Mohawkové si přejí, aby bratr ROY byl mezi nimi velmi dlouho.

Jakže vznikl název tábora? Takto : bratr L.H.ježek – Víťa, odešel jednoho večera na Vigilie, ráno se vrátil a z jedné jeho pohorky ( bota ) se stal kapitální krokodýl. Za krátký čas přišel o svou celokovovou sekerku. Rozlámala se na tři části. K završení těchto příhod, přibyla smůla s ručníkem. Mokrý ručník si dal Ježek sušit na hrnec, kamna pracovala a ručník shořel. Cestou do náčelnického týpka pronesl větu : Boty mě opustily, sekerka se zlámala, ručník shořel, no prostě Gajus Julius Destruktus. Samozřejmě jej slyšeli bratři z náčelnictva a název tábora na sebe nedal dlouho čekat. Při výběru z mnoha návrhů jasně a s převahou zvítězil.


Lukostřelba.Tábor Mohawků se nesl v duchu skautských i indiánských tradic. Nebylo na táboře Mohawků vády ni svárů. Skautský slib a zákon byl naplněn beze zbytku. Na táboře Mohawků se zažilo mnoho radosti a srandy. Každý Mohawk poznal sám sebe jak po stránce ducha, tak i po stránce fyzična. Bylo možné pozorovat proměny nováčků z městských kluků, v bratry, jenž, budou schopni zvládnout mnohé.

Velké poděkování patří všem, kteří se na přípravě tábora podíleli a také náčelníkovi kmene Fandovi za velkou trpělivost se všemi účastníky tábora Mohawků.

Další tábor Mohawků skončil, nekončí však jejich činnost.




Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 6x, naposledy 5. července 2011 v 00:35:09


Diskuze ke článku

31. srpna 2008, 23:42
Rolf

Moc pekná práce Mohawkové!!!!
31. srpna 2008, 11:44
CapzAdamova

Děkujeme 40. OBS za reportáž z tábora a prosíme ostatní oddíly, aby se s námi taky podělily o své letní zážitky.
Vložení nového komentáře
*
*
*