Před 15 lety odešel Jaroslav Foglar - Jestřáb
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazení Již dlouhých 15 roků uběhlo od smutné chvíle, kdy 23. ledna navždy odešel Jaroslav Foglar – Jestřáb! Spisovatel dobrodružných knih pro děti, šéfredaktor Mladého hlasatele a Vpředu, vedoucí skautského oddílu Pražské Dvojky, anebo také autor chlapeckého klubu Rychlých šípů, které nedávno oslavili své 75. narozeniny.
Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v Praze v Benátské ulici číslo 3. Byl to významný český autor knih pro mládež, jež pod svou skautskou přezdívkou Jestřáb vedl prakticky téměř celý svůj život chlapecký skautský oddíl, Pražskou Dvojku. Mezi jeho známější knihy patří například Hoši od Bobří řeky, Přístav volá nebo Chata v Jezerní kotlině. Jaroslav Foglar je také autorem fenomenálních Stínadel, kam se Rychlé šípy vydávali pátrat po záhadném hlavolamu Jana Tleskače – ježku v kleci. Jestřáb zemřel dne 23. ledna 1999 v pražské Thomayerově nemocnici ve věku 91 let.
Smutné výročí si dnes 23.1. v Praze na Vinohradském hřbitově připomněla spousta foglarovců a také členové Pražské pobočky SPJF, kteří přišli hrobu rodiny Foglarových zapálit svíčku. Věnujte také vy Jestřábovi alespoň krátkou vzpomínku tam nahoru do nebeských Stínadel či Sluneční Zátoky.
Jestřábe děkujeme!!!
Zde odkaz na fotogalerii z dnešního návštěvy Jestřábova hrobu od Kawi:
http://kawi.rajce.idnes.cz/15._vyroci_u_hrobu_JF_23._ledna_2014
Diskuze ke článku
Podle výkladového slovníku se u slova Fetiš jedná o jev nebo předmět přehnaného nekritického uctívání.
fetiš
Podle výkladového slovníku se u slova Fatiš jedná o jev nebo předmět přehnaného nekritického uctívání.
Kluby spisovatelů... KČAR =
Klub čtenářů Arthura Ransomeho v ČR, viz jeho knihy např. Holubí pošta, Trosečníci z Vlaštovky. Klub byl založen v roce 1997 (podrobnosti lze vyhledat na Seznamu).
Napadlo :-)))
On ho Jestřáb dělal ze sebe, ze svých knih a ze svého oddílu. To už je úděl spisovatelů. Je přece logické, že chtějí svým dílem (i životem) zaujmout své čtenáře a příznivce. Podobně tak dělal Jules Verne (víte, že v Česku existuje Klub přátel JV?) nebo Karel Čapek (víte, že v Česku existuje Společnost bratří Čapků)?...Fetiš
jak to myslíš?
fetiš
Napadlo vás někdy, jaký děláme z Foglara fetiš?
Nejde zapomenout.
Mám ty jeho knihy v mé knihovně a když je aspon prolistuji je mi hned veselej.Dík pane Foglar!
Ještě jedna vzpomínka na Jestřába... od kapely Kamelot:
Foglar a fetiš
Asi to tak má být, že sdružení co má jméno J.Foglara v názvu, ho trochu opěvuje. Ale neřekl bych, že nějak přehnaně, nebo bezmezně, ale tak nějak v normě. Třeba bonbónky zvané "Foglarky" jsme dosud nidky nevydali. Až to tak bude, tak to bude fetiš jako Brno!