Po zazimování
Muna je bývalý vojenský objekt, je to sklad munice, areál s pohnutou historií a zvláštní současností. Území zarostlé letitým lesem, protkané cestami vedoucími ke spoustě zvláštních staveb, které jakoby čísi ruka rozhodila po kopcích nedaleko hranice s Polskem. Po desetiletí uzavřená zóna, obehnaná elektrickými ploty, ukrývající skladiště, dílny, nádraží a změť vleček a kolejí, vedení ukrytá v zemi a možná ještě další tajemství, která na své objevení teprve čekají.
Muna je také sídlem Městečka neziskových organizací - projektu občanských sdružení, která se rozhodla přebudovat tento kousek země na lesní mětečko s táborovými, sportovními nebo odpočinkovými objekty. Svoji volnočasovou základnu zde vlastní od roku 2010 také SPJF.
Základní informace se dočtete v Prvním článku o Muně.
Fotky naleznete ve Fotogalerii Muny.
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID ID stránky Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníO víkendu 14. až 16. října proběhl na Muně „zazimovací víkend“, kdy jsme se snažili dát dohromady všechno, co se na předchozích akcích nestihlo tak, aby objekt č. 36 přežil zimu s co možná nejmenší újmou.
Pokládka prvního pásu prostředního pole. |
Velké poděkování patří Jauvajzovi, který obětavě utekl ze školy již v pátek po poledni, aby stihl v místních stavebninách Přecechtěl nakoupit dehtové pásy s vložkou ze skelných vláken Charbit a muňáckým vozidlem Patricií je dopravit na místo. Čáp s Drobkem přijeli až v pozdních večerních hodinách a tak už se v pátek stihlo jen příjemné vaření na starém sporáku a výroba svíčky, kterou dovedl Jauvajz vykouzlit ze starého vosku, jenž bychom jinak vyhodili. Mimo to jsme ještě našli plynovou bombu a hořák, kterou nám zapůjčili Brontosauři a bez které bychom se nemohli púustit do té nejdůležitější činnosti - opravy střechy.
Asfaltové pásy Charbit S40. |
Vojta s Karolínou se věnovali v pátek koncertu a proto dorazili až po půlnoci, kdy už jsme spali, takže jsme je zaznamenali až ráno při vstávání, kdy nás najednou bylo pět. Bez otálení jsme vylezli na střechu a vytahali asfaltové pásy, kterými jsme chtěli pokrýt tu část střechy, do které ještě stále zatéká. Východní polovina střechy je nyní bezpečně kryta kvalitní hliníkovou krytinou (část tam zůstala a část nám věnovali Brontosauři z objektu č. 32) a jižní třetinu západní části stihli pokrýt dehtovými pásy účastníci pracovního tábora na Muně. Začali jsme tedy středovým pásem pěkně odspodu a protože se s jednou bombou neuplatnilo více lidí současně než dva až tři, ostatní se dali do stavby příčky z porobetonu, která má oddělovat v budoucnu tzv. velkou klubovnu od pokoje č. 2.
Hra s ohněm. |
Protože stavba příčky šla dobře od ruky, zvládli jsme nových 60 cm, nicméně mezitím došel plyn v bobmě a bylo nutno zajet pro nový, čehož se zhostili Vojta s Karolínou. Jauvajz, Drobek a Čáp zatím zdili a spárovali a když se zbytek vrátil s bombou, už zase museli odjet a proto se trojice JČD nakonec dostala i na střechu.
Sobotní večer náz zastihl dřív, než jsme čekali a tak byly na střeše položeny pouze 3 nové pásy z potřebných 14. Protože objekt stále není připojen k elektřine, nebylo možné pokračovat s prací i za tmy a tak jsme raději zasedli ke zvláštnímu, nicméně výbornému jídlu „Jauvajzova směs“ a pak ještě přijali pozvání do
Jaroslav Foglar ležící, spící. |
Heřmanického internátu, kde Jauvajz bydlí a kam se již musel vrátit. Mezitím se pode mnou při slézání střechy utrhla příčka žebříku a dopadnuv na nohu, začal jsem pěkně kulhat.
Přes noc jsme zůstali na Muně s Drobkem sami a noha mě bolela tak, až jsem začal blouznit a myslel, ž ráno už nic neudělám a pojedu k doktorce. Nakonc se mně však přecejen podařilo v neděli dostat na střechu a s obrovským nasazením Drobka, která musela pořád lézt nahoru a dolu a zařizovat všechno, co jsem já, ochromělý nezvládl, jsme položili dalších 5 asfaltových pásů.
Výsledek naší práce. |
Skončili jsme až když tma a hlavně zima znemožnily další pokračování, protože dehet začal tuhnout a lámat se, šest pásů tedy zůstává nepoloženo. Teprve večer jsme si vzpomněli na jídlo a cestu domů, ale pro některé z nás už bylo pozdě a tak jsem musel noc na pondělí strávit v Lipové Lázních na nádraží mezi hromadami dřeva čekáním na první ranní vlak, kterým jsem o půl čtvrté vyrazil přímo do práce. Tu noc jsem zažil první letošní mráz.
Diskuze ke článku
Camrátka...
Condor už má telefon ma MVB, jistě se ozve a camrátka nějaká najdeme. VM-Camr jich vždy dělá desítku (-y) navíc!Kluci, možná by bylo vhodnější příště používat e-mail sdružení, tedy milos.vraspir@spjf.cz - je to kvůli soukromí poněkud lepší.
Co se týče camrátek, obávám se ale, že žádná nadbytečná nejsou :(
Kontakt na Velkého Beavera
Ahoj Condore zkus email MVraspir@seznam.cz, určitě je funkční a předseda se ti ozve. Camrátka vyrábí Vláďa Mráz - Camr z Východočeské pobočky, není problém sehnat kontakt i na něj. Měj se Rolf
Kontakt na Bobra MV
Prosím, napište mi kontakt na MVBobra, potřeboval bych od něj Camrátka, ale nemám na něj žádný kontakt. Díky condor@hvezdaseveru.czKouřeni
Jo, křesílko je super, i kdž se trošku rozpadá. Naštěstí v něm zatím nejsou blechy. Když jsem na Muně, snídám zásadně v křesle :)
Kořeni
Každej kdo jede máknout na MUNU je kořeň, protože to rozhodně není žádná sranda... Doufám že zelené křesílko dodává při chvílích odpočinku energii a při relaxaci v něm přicházejí jen inspirativní myšlenky :)Dobrá zpráva
Podle výpisu z katastru nemovitostí je ode dneška objekt č. 36 na Muně oficiálně majetkem SPJF jako vůbec první nemovitost ve dvacetileté historii.
Camrátka...
Condore vzpoměl jsem si že nám pár camrátek po táboře zbylo (cca 4-5), kolik jich potřebuješ?