Tábořiště Tábora smůly po 90 letech
Pražská je nejstarší činnou pobočkou SPJF, její vznik se datuje do roku 1993.
Aktivity pobočky jsou směřovány především na šíření odkazu Jaroslava Foglara a propagaci jeho díla a pedagogických metod pro práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase. Tyto aktivity jsou zaměřeny směrem k nejširší veřejnosti. Pobočka se soustředí na badatelskou, ediční a publikační činnost, na kulturní a společenské akce, výstavy, besedy a tématická setkání, na sportovní pohybové aktivity, na pořádání soutěží a akcí pro děti a mládež. Pobočka je iniciátorem foglarovských informací v hromadných sdělovacích prostředcích a spolupracuje na výstupech v tisku, rozhlase, televizi a na internetu.
Na své výroční schůzi 10. 11 .2018 se Pražská pobočka rozhodla používat své logo, které vytvořil v roce 2002 výtvarník Vladimír Pechar - Pluto.
Vedení pobočky (od 10. 6. 2023)
Vedoucí pobočky: Milan Lebeda - Alpín
Zástupce: Martin Rosol - Divočák
Zástupce: Petr Molka - Best
Kontakt:
Pražská pobočka SPJF
Adresa (korespondenční): Milan Lebeda, Před Cibulkami 8, 150 00 Praha 5
Email: pp@spjf.cz
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID ID stránky Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníSetkání v sobotu 14. září u pamětního kamene na potoce Mastníku připomínajícího Tábor na Bobří řece 1929 a Tábor smůly 1930
Kámen zde připomíná Tábor na Bobří řece konaný v roce 1929 a Tábor smůly z roku 1930, které v těchto místech uspořádal skautský oddíl Pražská Dvojka pod vedením Jaroslava Foglara – Jestřába.
Tábor smůly s mladistvým humorem popsal Jestřáb v povídkách sestavených do stejnojmenné knihy. Právě zde se objevilo prožluklých 13 vteřin, černá skříňka, patálie s dědečkovým kufrem či mravenci a další navěky popsané veselé události.
Na sklonku léta v sobotu 14. 9. 2019 se u pamětního kamene od 11 hodin uskuteční neformální setkání Jestřábových příznivců u příležitosti sedmého výročí vzniku obelisku a devadesátého výročí Tábora na Bobří řece.
Účastníci si kromě jiného budou moci prohlédnout výstavku z dobových materiálů z obou táborů, absolvovat foglarovský kvíz zaměřený na tábory Pražské Dvojky, vyrobit si placku s kresbou Jiřího Filípka vyhotovenou speciálně pro toto setkání, zahrát si drobné hry...
Sraz účastníků je v uvedenou hodinu přímo na místě.
Obelisk je umístěný kousek před začátkem lesa, kde právě končí pastvina svažující se dolů k potoku, těsně vpravo od okraje polní cesty, která začíná za osadou Peklo, vede asi jeden kilometr mírným stoupáním pastvinou na levém břehu (orientováno dle směru chůze) potoka Mastník směrem k rybníku Mastník. Místo lze dohledat dle údajů: 49°37’18.78“ N, 14°34’22.50“ E.
Malá osada Peklo, kde je případně nutné ohleduplně zaparkovat automobily, leží u silnice č. 121 vedoucí z Heřmaniček směrem na Votice.
Nejbližší železniční zastávka jsou Heřmaničky, odkud na tábořiště vyrážela i Pražská Dvojka.
V této souvislosti nelze nezmínit, že nádraží v Heřmaničkách – jakož i část celé tratě, na níž toto nádraží leží – čeká po dokončení modernizace traťového úseku zrušení, koleje povedou jinudy.
Přesná poloha tábořiště samotného - leží asi 100 m dolů od kamene u okraje lesa na břehu potoka Mastník – Bobří řece – byla lokalizována na základě podrobných rozborů historických pramenů na jedné z výprav po tábořištích Pražské Dvojky před deseti roky pořádanými Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Tábořiště od té doby připomíná dřevěná tabulka s názvem a znakem tábora.
Instalací kamene v roce 2012 se završilo dlouhodobé úsilí započaté dřívějším vůdcem skautského střediska Úsvit Votice Pavlem Linhartem – Čertem, iniciátorem celého projektu, jehož nadšení pro věc bylo náhle přerušeno jeho nenávratným odchodem v dubnu téhož roku. Čert byl dlouholetým členem Sdružení přátel Jaroslava Foglara a jeho Pražské pobočky. Ta se tak od počátku stala spolupracujícím partnerem po odborné foglarovské stránce. Díky aktivnímu převzetí štafety po Pavlu Linhartovi členkou votického střediska Marií Šustrovou se kámen v původně uvažovaném časovém rozmezí na přelomu léta a podzimu roku 2012 u Mastníku nakonec úspěšně usadil – na připomínku dávných, ale i nebývale současných táborových taškařic.
Na výrobu pamětního kamene v duchu svých dlouhodobých záměrů trvalé propagace myšlenek Jaroslava Foglara – Jestřába přispělo Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Na setkání se těší skautské středisko Úsvit Votice a Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Informace o tábořišti na Mastníku si lze – vedle souvisejících článků uvedených níže - přečíst i v článku Další průzkumné výpravy na letní tábořiště Foglarovy Dvojky: Tábor na Bobří řece a Mohykánský tábor z 11. 11. 2009 zde: http://www.bohousek.cz/clanek-2009110011-dalsi-pruzkumne-vypravy-na-letni-taboriste-foglarovy-dvojky-tabor-na-bobri-rece-a-mohykansky-tabor.html
Článek a fotografie převzaty z Bohouška, autorem je Alpín - Milan Lebeda.