Úkol č. 2: Tobiáš Lolness - Timothée de Fombelle
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID ID stránky Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníSkvěle napsaná moderní kniha! Bude se líbit všem, koho baví dobrodružství, napětí a příroda. S úkolem dnes poprvé vyrazíme do terénu :)
Jestli se překonáte a seženete si tuhle knihu k přečtení, určitě se leknete! Má strašnou spoustu set stran a rozměry spíš menší přepravky než knížky, kterou si vezmete do batohu na čtení. Rozhodně si ji nebudete moct číst pod lavicí, protože takového monstra by si všiml i ten nejstarší a nejslepější učitel ve škole. Přesto mně věřte, že ji přečtete za pár dní – začnete a pak už budete číst každou volnou chviličku, protože vás napínavý příběh nepustí zpět do reality. Kniha je tak veliká, protože se její český překlad vydává jako spojení dvou dílů dohromady. Jmenují se Život ve větvích a Elíšiny oči.
Žánr se nebojím označit jako fantasy, i když se kouzla ani neobyčejná monstra tentokrát nekonají. Na Tobiášově světě je podivuhodné to, že jeho obyvatelé jsou maličcí a používají maličké věci – dobře si to můžete představit tak, že naše milimetry jsou jakoby jejich metry, takže človíček vysoký jeden a půl milimetru je vysoký skoro jako já nebo vy. Místo stavebních strojů se používají brouci a všichni lidé žijí na jediném stromě, který je jejich celým světem. I když... jak se dozvíme, svět pod kmenem stromu dál pokračuje. Ve vysoké trávě totiž žije stepní národ, ze kterých pochází Elíša, Tobiášova kamarádka.
Příroda je ale jinak téměř na chlup stejná, jako ji známe my. Proč tahle kombinace? Necháme odpovědět samotného autora: „Asi proto, abych ukázal křehkost života i celého světa. Ale také proto, aby příroda získala na velikosti: když jste malincí, vážka se promění v monstrum, mravenec v draka a obyčejný strom v nekonečnou krajinu. Část kůry může představovat horu, list obrovskou pláň. Čtenáři možná ode mne čekají fantasy román, ale čtou knihu, která objevuje kouzlo přírody.“
Zápletkou v do té doby klidném životě obyvatel stromu se stane objev Tobiášova otce, který se týká možnosti čerpat energii přímo ze „srdce“ stromu. Nechce ho ale neopatrně předat ostatním lidem, protože si uvědomuje, že by mohlo dojít ke zneužití objevu a třeba i k zániku stromu. Za to je ale vyhnán i se svou rodinou do opuštěných větví. A Tobiáše, kterému je třináct let, čekají perné dny. Pronásledování, boj proti velkopodnikateli Jo Mitchovi, který nechává vrtat do stromu spoustu děr, záchrana jeho vlastních rodičů a Elíši...
Představte si, že jste objevili nový zdroj energie pro obyvatele stromu. Pokuste se strom zachránit a dovést energii k jeho obyvatelům!
Úkol:
Vyberte si strom, který se vám bude líbit a na kterém roste aspoň jeden nějaký plod. Představte si nyní, že se vám podařilo začít čerpat energii z tohoto plodu a máte ji rozvést k obyvatelům po stromě a také až ke stepnímu národu v trávě. Zdrojový plod by se měl nacházet výše než vaše hlava, když stojíte na zemi, a zvolený strom by měl být nejméně tak široký, abyste jej už nemohli obejmout jednou rukou. Budete potřebovat špendlíky a tenký provázek. Od vybraného plodu veďte energii tak, že zapíchnete do plodu špendlík, omotáte jej provázkem a tento provázek omotáváte dál kolem dalších špendlíků, které vždy velmi opatrně zapíchnete do kůry. Když nebudete špendlíky zapichovat hluboko, stromu to neuškodí, nemá-li příliš tenkou kůru. Po trase musí vaše vedení alespoň jednou úplně obkroužit strom dokola (nemusí se vracet do stejného místa, může končit níž nebo výš, ale kdybychom se podívali přímo shora, měli bychom vidět kruh). Provázek se nesmí na žádném místě dotknout kůry stromu (stejně jako se naše elektrické vedení nedotýká země). Konec vašeho rozvodu energie bude dole v trávě, kdekoliv, kde už se nebude poslední špendlík dotýkat stromu. Vyfoťte nám foťákem nebo mobilem, nejlépe z několika stran, jak se vám podařilo úkol splnit, a pošlete fotky na náš e-mail. Napište nám, jaký strom jste si zvolili, kde se nachází a něco o tom, jak plnění úkolu probíhalo. Pokud byste neměli možnost poslat fotky, aspoň nám pošlete nákres, i když za něj pravděpodobně nebude tolik bodů. Bonusový úkol za bod navíc: Zjistěte a napište nám, jaké množství energie (v kJ - kilojoulech) zhruba je ve vámi zvoleném plodu! Pokud je strom například u vás na zahradě a nikomu to nevadí, klidně svůj energetický rozvod na stromě pár dní ponechejte, v jiném případě ale po sobě své dílo určitě nezapomeňte uklidit.
Autorem úkolu je Čáp, děkujeme. |
Bodování: Budeme hodnotit, nakolik se vám podařilo splnit zadání úkolu a popsat nám plnění, dokumentární kvalitu fotek ( :) ) a zda jste splnili i bonusový úkol.
Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém, napište to prosím do komentářů pod tímto úkolem a my se vám pokusíme co nejrychleji odpovědět. Kdybyste měli pocit, že byste svým dotazem mohli něco poradit ostatním, pište na e-mail readme@spjf.cz. |
Odpovědi posílejte do zítřka (3. října) 6:20 ráno na e-mail readme@spjf.cz. Nezapomeňte se podepsat přezdívkou, ať víme, komu přidělit body.
Kdybyste se náhodou stále ještě neviděli v tabulce hráčů , klikněte na "Přihlásit se do hry" zde. Brzy se v ní objeví vaše první body! |
Diskuze ke článku
Počet fotografií
Zdravím, kolik fotografií můžu poslat ? Nafotila jsem asi 35 fotek, protože mě tenhle úkol neuvěřitelně bavil. Z toho jsem vybrala 13, které bych chtěla poslat. Není to moc?Nalezení ovoce (nebo jakéhokoliv jiného plodu - třeba i planého nebo šišky) je součástí úkolu. Určitě někde v okolí nějaké bude. Pokud se ti ho nepodaří nalézt, nemůžeš samozřejmě úkol splnit - a to by byla škoda!
mám smůlu
u všech mých známých kteří mají na zahradě ovoce už není, co mám dělat?Lístky nejsou plody. Je podzim, sklízí se jablka, švestky, hrušky, ořechy a sposuta dalšího ovoce. A uznávat se bude třeba i šiška na jehličnatém stromu nebo jeřabiny, kaštany a vůbec jakékoliv další plody.
Malealo:
Klidně můžeš, ale na mail je to asi moc. Zkus je zabalit do jednoho archivu a vložit např. na Úschovnu.
Když to nepůjde, pošli je třeba ve více mailech.