Není dřevo jako dřevo
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID ID stránky Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníUrčitě už jste o tom při některé ze svých procházek lesem přemýšleli – známe tolik druhů stromů, většinou také dobře víme, jak se od sebe navzájem liší. Je jasné, že se od sebe bude lišit i jejich dřevo – o tom už toho ale většinou tolik nevíme. Jak to s tím dřevem tedy je?
Hlavní hledisko, ve kterém se dřevo stromů liší, je jeho tvrdost. Ta zároveň předurčuje, k čemu se dřevo bude používat. Měkké dřevo získáváme hlavně z jehličnanů (smek, borovice, jedle) a výjimečně i z některých listnáčů (třeba lípa nebo topol). Snáze se opracovává a používá se tak hlavně na výrobu nábytku. Tvrdé dřevo se získává z listnatých stromů (mezi stromy s nejtvrdším dřevem patří habr, akát nebo tis), opracovává se hůře, ale je zase odolnější. Používá se třeba k výrobě hudebních nástrojů.
Při zpracování dřeva je dalším důležitým faktorem jeho barva. Dřevo může mít tisíc různých odstínů od bílé po černou a navíc se v průběhu času může měnit v závislosti na podmínkách. Bříza či buk mají bílou barvu s narůžovělým odstínem, olše či borovice se vyznačují oranžovou až červenohnědou barvou, smrky, jedle či javory jsou bílé až nažloutlé, akát je zase zelenohnědý. Příroda si v tomto směru opravdu vyhrála.
Pokud budete chtít dřevem topit, bude vás zajímat výhřevnost dřeva – tedy to, kolik tepla jeho spálením můžete získat. Mezi nejvýhřevnější dřeva patří habr, dub, jasan, javor, bříza či olše. V zásadě se dá říct, že tvrdá dřeva jsou na vytápění lepší, ale jejich cena je zase vysoká. Měkčí dřeva se zase hodí na třísky.