Sněhová vločka: Každá jiná, ale vždy šestiúhelníková
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID ID stránky Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníNad tím, jak vypadají sněhové vločky, už asi přemýšlel každý. My jsme po tom více pátrali a zjistili jsme, že v podstatě každá vločka, která spaden z nebe, je originál.
Její základ tvoří molekuly vody, tedy H2O – na jednom atomu kyslíku jsou navázány dva atomy vodíku. Několik molekul vytvoří šestiúhelník, který vidíte na obrázku, a který tak vlastně dává vzniknout výslednému tvaru. To, že každá vločka nakonec vypadá trochu jinak, je pak dáno tím, že vločky na sebe při pádu na zem nabalují další molekuly a vliv na to mají konkrétní podmínky, třeba teplota okolí, tlak či nasycení vzduchu.
Aby se ze základu stala vločka, a nikoliv dešťová kapka, musí být teplota v oblacích pod bodem mrazu. Vločky pak padají k zemi rychlostí od dvou do patnácti kilometrů za hodinu a jedna vločka váží jen miliontinu gramu. Zajímavostí je, že pokud vločky vzniknou za teploty okolo -2 stupňů, mohu mít výjimečně tvar trojúhelníku. Takže titulek vlastně neříká tak úplně pravdu.